AK-47 Kalaşnikof (Kalashnikov ) Nedir Özellikleri, Tarihçesi Kim Yapmıştır

Dünyanın En çok kullanılan silahlarından olan AK-47 Kalaşnikof (Kalashnikov ) Nedir Özellikleri, Hakkında Bilgileri, Tarihçesi Kim Yapmıştır, ne zaman yapılmıştır, İsmini Kimden Almıştır Sorularının yanıtlarını sizlere vermek istiyoruz. 
AK-47 (Rusça: Автомат Калашникова 47, Türkçe açılımı: Otomatik Kalaşnikov Model 47), öncelikle Sovyetler Birliğinde Mikhail Kalashnikof tarafından geliştirilen, yarı otomatik ve tam otomatik modu seçilebilen, barut gazı basıncı ile kendi kendine ateşe hazır hale gelen (otomatik gaz işlemeli) bir Sovyet saldırı tüfeğidir.Kızıl Silahlı güç'nun kullandığı AVS-36 ve PPSh-41'lerin yerini alması için 1947 seneninde silahlı güçte tankçı çavuş ve tamirci olarak görev yapmış makine mühendisi Mihail Kalaşnikov tarafından Alman STG 44 tüfeği baz alınarak tasarlanmış ve Izhmash (İjmaş) firması tarafından imalatına başlanmıştır. 7.62x39mm'lik kurşun kullanır. Dünya üzerinde geliştirilmiş türevi olan AKM'lerle beraber 100 milyondan fazla AK-47 vardır.

Keleş Resimleri, AK-47 Kalaşnikof (Kalashnikov ) Resimleri


Genel bilgiler

AK-47, Soğuk Savaş seneleri süresince bir hayli çatışmada kullanılarak komünist blok için simge haline gelmiştir. Hızlı üretilebilmesi, kullanım ve bakım kolaylığı hasebiyle AK-47, 1947 seneninde üretilmesine karşın bugün bir hayli ülke, direniş, terör ve gerilla grupları tarafından hala büyük miktarlarda kullanılmaktadır. Mesela Vietnam Savaşı'nda Amerikan askerler ellerindeki AR-15 ve M16’ları bırakıp, gerillalardan ele geçirdikleri AK-47 ve AKM’leri kullanmışlardır.

Soğuk Savaş senelerinden günümüze Çin ve Varşova Anlaşması'na bağlı ülkelerce de lisans altında üretilen tüfeğin modifiye edilmiş birçok modeli de çeşitli ülkelerce imal edilmiştir.  


AK-47, dayanıklılığı ile tanınır. Sudan, çamurdan, kumdan etkilenmez ve çok nadir tutukluk yapar. Ayrı olarak ucuza ve pek çok şekilde tedarik edilebilmesinden dolayı bilhassa gerilla grupları tarafından seçenek edilmektedir. [kaynak belirtilmeli] Asimetrik savaş şartlarına uygunluğundan dolayı gerillalarla mücadele eden askeri birliklerin çoğunlukla kendi silahları yerine ele geçirdikleri AK-47'leri kullanması silahın başarısını göstermesi açısından ehemmiyetlidir. Ayrı olarak kullanılması, sökülüp takılması, bakımı, parçaları ve çalışma mekanizması en kolay ve kolay olan piyade tüfeği olarak bilinir. Ayrı olarak SSCB dışında bir hayli yurtdışı modifikasyonu vardır.
Bu yazımızda sizlere AK-47 Kalaşnikof (Kalashnikov ) ile ilgili bilgileri Vikipedi TR kaynaklı olarak sunduk.
Yararlı olmuştur Umarım.
Bilgi Sehrim & Vikipedi Güncel Bilgiler Ansiklopedisi

By Murat Önel on 31 Mayıs 2015 Pazar | , , | A comment?
0 responses to “AK-47 Kalaşnikof (Kalashnikov ) Nedir Özellikleri, Tarihçesi Kim Yapmıştır”

Leave a Reply