Alan Turing Kimdir Kısaca Hayatı Çalışmaları Hakkında Bilgi

Alan Turing Biyografisi Özet

Alan Turing Kimdir Kısaca Hayatı Çalışmaları Hakkında Bilgileri, vermiş olduğu eserleri yaşamına dair merak edilenleri özet ve kısa bir biçimde sizlere açıklamak istiyoruz.
Alan Mathison Turing (23 Haziran 1912 – 7 Haziran 1954), İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog. Bilgisayar biliminin kurucusu sayılır. Geliştirmiş oldugu Turing testi ile makinaların ve bilgisayarların düşünme yetisine sahip olup olamayacakları ile ilgili bir kriter iddia etmiştir.
II. Dünya Savaşı esnasında Alman şifrelerinin kırılmasında çok ehemmiyetli bir rol oynadığı için savaş kahramanı sayılmıştır. Ayrı olarak Manchester Üniversitesi'nde çalıştığı senelerde, Turing makinesi denilen algoritma tanımı ile çağdaş bilgisayarların kavramsal temelini atmıştır.
İsimi ayrı olarak Princeton'da birlikte çalıştığı tez hocası Alonzo Church ile geliştirdiği Church-Turing Hipotezi ile de matematik tarihine geçmiştir. Bu tez, bir algoritmayla tarif edilebilecek tüm hesaplamaların dört işlem, projeksiyon, eklemleme ve tarama operasyonları ile tarif edilebilecek hesaplamalardan ibaret olduğunu ifade eder. Bir matematiksel teorem olmaktan ziyade matematik felsefesi ile ilgili çürütülememiş bir hipotezdir.
Alan Turing biyografisi, Alan Turing Kimdir, Alan Turing Hayatı, Hakkında Bilgi

1952 senesinde şantaja maruz kaldığı yakıntısıyla polise müracaat edip eşcinsel olduğunu izah eden Turing, eşcinsellik suçlamasından yargılanıp 1 yıl süresince kimyevi olarak hadım etme yolu olarak kullanılan östrojen iğnesi vurulmaya mahkûm edilmiştir. 1954 senesinde potasyum siyanid zehirlenmesinden can vermiştir. Polis araştırmasında Turing'in yediği elma ile siyanur zehiri alarak intihar neticesi can verdiğine karar verilmiştir. Buna karşın Turing'in zehirlenmesinin kendisi tarafından intihar hasebiyle olmadığı ve başkalarının bu kuşkulu ölümde bir parmağı olduğu iddiası sürmüştür.
İsimi hatırasına verilen ve bilgisayar biliminin Nobel'i sayılan Turing Ödülü ile de akademik bilişim dünyasının bir parçası olmuştur.
Gelişim biyolojisi alanındaki en ehemmiyetli matematiksel modellerden biri olan tepki-difüzyon modeli de Turing tarafından yönteme edilmiştir.
Biyoloji alanında en tanınmış isimlerden olan Alan Turing İle İlgili bilgileri sizlere sunduk. Yararlı olmuştur umarım.
Bilgi Şehrim & Vikipedi Biyografi ve Kültür Portalınız

0 responses to “Alan Turing Kimdir Kısaca Hayatı Çalışmaları Hakkında Bilgi”

Leave a Reply