Mali Cumhuriyeti Hakkında Bilgi Özet Tarihçesi

Mali Cumhuriyeti Nerede, Nüfusu Kaç, Resmi Dili Nedir ve Başkenti Hangi Şehirdir, Hangi kıta üzerinde bulunuyor gibi kafanıza takılmış olan soruların yanıtlarını sizlere konumuz içinde vermek istiyoruz. 
Mali veyahut resmî isimiyle Mali Cumhuriyeti (Fransızca: République du Mali), Batı Afrika'da bulunan denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Mali, Afrika'nın en büyük yedinci ülkesidir. Kuzeyde Cezayir, doğuda Nijer, güneyde Burkina Faso ve Fildişi Sahili, güneybatıda Gine ve batıda Senegal ve Moritanya ile hudut paylaşmaktadır. Yüzölçümü takriben 1.240.000 kilometre2 ve tahminî nüfusu hemen hemen 12.000.000 kişi. Ülkenin başkenti Bamako'dur.
Sekiz ayrı bölgeden oluşan Mali'nin kuzeydeki hudutları Sahra Çölü'nün tam ortasına erişir. Ülke nüfusun çoğunun yaşadığı yeri olan güneydeki bölgede ise Nijer ve Senegal nehirlerini içermektedir. Ülkenin ekonomik altyapısını başlıca tarım ve balıkçılık oluşturmaktadır. Mali'nin bir takım natürel kaynakları altın, uranyum ve tuzdur. Mali, dünyanın en fukara ülkelerinden biri sayılmaktadır.
Mali Cumhuriyeti,Nerede,Hakkında Bilgi,Kısaca,Ne Demek,

Günümüzün Mali Cumhuriyeti, bir zamanlar üç tane Batı Afrika imparatorluğunun bir parçasıydı: Gana İmparatorluğu, Mali İmparatorluğu (ülkenin ismi bu imparatorluktan türetilmiştir) ve Songhay İmparatorluğu. 19. asrın sonuna doğru Mali, Fransız idaresinin altına alınarak Fransız Sudanı'nın bir parçası oldu. 1959'da Mali, Senegal ile Mali Federasyonu olarak bağımsızlığını kazandı. Bir sene sonra Mali Federasyonu bağımsız Mali devleti oldu. Uzun bir tek-partili dönemden sonraki 1991 darbesinin hemen peşinden yeni bir anayasa yazıldı ve Mali demokratik, çok-partili bir devlet oldu.
Ülkenin kuzeyinde ayrılıkçı gruplarla yaşanan çatışmalar hasebiyle 22 Mart 2012 günü silahlı güçten ayrılan bir grup asker darbe yaparak meclisi ve anayasayı lağvettiklerini ve idareye el koyduklarını izah ettiler.
Bilgi Şehrim & Vikipedi Ülkelerin Tarihi Ansiklopedisi

By Murat Önel on 31 Mayıs 2015 Pazar | , , , , | A comment?
0 responses to “Mali Cumhuriyeti Hakkında Bilgi Özet Tarihçesi”

Leave a Reply