İsveç Tarihçesi, Nüfusu, Başkenti, Komşuları Hakkında Bilgi Kısaca

İsveç Tarihçesi, Nüfusu, Başkenti, Komşuları Hakkında Bilgi Kısaca İsveç Nerededir, Ekonomik ve Sosyal Durumu Nasıldır yazımız içinde özet olarak açıklıyoruz.
İsveç (İsveççe: Sverige) veya resmî söylenişi ile İsveç Krallığı (İsveççe: Konungariket Sverige), Kuzey Avrupa bölümünen İskandinavya yarımadası üzerinde bulunmakta olan bir ülkedir. Ülkenin hudut komşuları kimlerdir diye soracak olursanız batı ve kuzeyden Norveç, doğudan ise Finlandiya ile komşudur. İsveç bunun dışında güneyinde yer almakta olan Öresund Köprüsü ile Danimarka'ya bağlanmaktadır.
Takriben 450.000 kilometre² civarında olan yüzölçümüyle İsveç, Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler içinde yüzölçüm büyüklüğü olarak en büyük üçüncü ülkedir. Ülkenin toplam nüfusu 9,2 milyon civarındadır ve  nüfustaki yoğunluk olarak kilometre² başına 20 insan düşmektedir. Ancak nüfus yoğunluğu güneye doğru gidildikçe ivmeli şekilde artar. Ülkedeki halkın %85'i şehirlerde yaşar  İsveç'in başkenti bu arada ülkedeki en büyük şehir olan Stokholm'dür. Başkentte 1,3 milyonu merkezde olmak üzere 2 milyon insan yaşar. Ülkenin diğer büyük şehirleri sırasıyla Göteborg ve Malmö'dür.
İsveç, meclis sistemine sahip, meşruti monarşi ile yönetilen bir ülkedir. Ekonomi itibariyle gelişmiş bir ülke olan İsveç, The Economist'in Demokrasi İndeksi'ne göre birinci sırada olup, Birleşmiş Milletler'in Beşeri Gelişme Endeksi'ne göre de yedinci sıradadır. Ülke bunun yanında 1 Ocak 1995 tarihinden beri bir Avrupa Birliği ülkesidir.
İsveç Bayrağı Resimleri, İsveç Hakkında Bilgi, Nerede, Tarihçesi

İsveç, Ortaçağ'dan beri bağımsız ve tek bir ülkedir. Çağdaş merkezi idare ise ilk kez 16. asırda Gustav Vasa'nın kral oluşuyla başladı. 17. asırda ülke İsveç İmparatorluğu'nu kurmak hesabına genişletildi. Ancak İskandinavya dışında fethedilen yerlerin büyük bir bölümü 18. ve 19. asırlarda kaybedildi. İsveç'in bugün Finlandiya'da kalan doğu yarısı 1809'da Rusya tarafından ele geçirildi. İsveç'in bulunduğu son savaş ise 1814 senesinde meydana geldi. Bu savaş, İsveç'in, komşusu Norveç'i tek bir ülke altında birleştirmeye zorlamasıyla baş gösterdi. Kurulan birlik 1905 seneye kadar sürdü. 1814'ten beri İsveç, sulh siyaseti izlemekte ve savaşa dayanmayan bir dış ilişkiler politikası ile hareket etmekte, bulunduğu coğrafyada çıkan çoğu savaşta tarafsız kalmaktadır
Bilgi Şehrim & Vikipedi Ülkeler, Tarihleri ve Medeniyetleri Ansiklopedisi

By Murat Önel on 2 Haziran 2015 Salı | , , , , , , | A comment?
0 responses to “İsveç Tarihçesi, Nüfusu, Başkenti, Komşuları Hakkında Bilgi Kısaca”

Leave a Reply