Lüksemburg Kültürü, Tarihi, Başkenti, Nüfusu Hakkında Bilgi

Ülkeler İle ilgili bilgi vermeye Lüksemburg Kültürü, Tarihi, Başkenti, Nüfusu Hakkında Bilgileri sizlere özet ve kısaca açıklamak istiyoruz. Avrupa'nın küçük ve şirin ülkesine dair sizlerde merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.
Lüksemburg veyahut resmî olarak kullanmış olduğu isimiyle Lüksemburg Büyük Dükalığı (Lüksemburgca: Groussherzogtum Lëtzebuerg,Fransızca: Grand-Duché de Luxembourg, Almanca: Großherzogtum Luxemburg), Batı Avrupa bölümünde denize kıyısı olmayan küçük bir Avrupa ülkesidir.  Ülke Topraklarına komşu olan ülkeler Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrelenmiktir. Lüksemburg Başkenti kendisiyle aynı ismi taşımakta olan Lüksemburg şehridir.Lüksemburg'un nüfusu ne kadar sorusunun yanıtını verelim sizlere, ülkenin nüfusu 500 000 den biraz daha azdır. Ve Lüksemburgun topraklarının kapladığı yüzölçümü takriben olarak 2.586 kilometrekaredir. 
Ülkede parlamenter temsilî demokrasi ile beraber anayasal kraliyet sistemi vardır. Grandük unvanını taşıyan bir monarktarafından yönetilir. Daha önceki dönemlerden günümüze ayakta olan en büyük dükalıktır. Ülke son derece gelişmiş bir ekonomiye sahiptir ve kişi başına düşen millî gelir ortlamasında IMF ve Dünya Bankası verilerine göre birinci sırada bulunur. Tarihî ve stratejik ehemmiyeti kurulduğu Roma dönemine dek uzanır.
lüksemburg resimleri, lüksemburg neresi, lüksemburg hakkında bilgi

Lüksemburg; Avrupa Birliği'nin, NATO'nun, OECD'nin, Birleşmiş Milletler'in, Benelüks Topluluğu'nun ve Batı Avrupa Birliği'nin kurucu azalarındandır. Ülkenin başkenti ve bu arada en büyük yerleşim birimi olan Lüksemburg, Avrupa Birliği konusunda pek çok sayıda müessese, kuruluş ve dairenin genel merkezliğine hane sahipliği yapmaktadır.
Lüksemburg, kültürel olarak Roma ve Cermen kültürlerinin kesişmiş olduğu bir noktada bulunur ve bu iki muasırlığın da ülkenin kültürel yapılanmasında oldukça büyük etkisi bulunmaktadırr. Lüksemburgça, Almanca ve Fransızca olmak üzere üç resmî dilin konuşulmuş olduğu ülke laik bir devlet yönetim sistesine sahip olmuşsa da Lüksemburg halkının büyük çoğunluğu Roman Katolik Kilisesi'ne bağlıdır hristiyan nüfustan oluşmaktadır.
Bilgi Şehrim & Vikipedi Genel Kültür ve Ülkeler Tarihi Ansiklopedisi

By serdar yildirim on 3 Haziran 2015 Çarşamba | , , , , | A comment?
0 responses to “Lüksemburg Kültürü, Tarihi, Başkenti, Nüfusu Hakkında Bilgi”

Leave a Reply